Current weather

  • Clear sky
  • 84°
    Clear sky
  • Comment

Greenbrier tops 2014 Columbia County Track Championship

Posted: April 6, 2014 - 12:04am
Back | Next
Greenbrier's Alexis Starks won both the girls long jump and the triple jump to lead her team.
Greenbrier's Alexis Starks won both the girls long jump and the triple jump to lead her team.

The 2014 Columbia County Track Championship had more than its fair share of excitement Tuesday.

Returning to Greenbrier High School after the 2013 championship was rained out, the host Wolfpack proved to be the class of the competition, with its boys and girls teams emerging victorious.

Greenbrier track coach Kati Smallwood enjoyed having her counterparts all in one place.

“It’s fun to have a local meet with all the county teams here and get the community out,” said Smallwood.

Smallwood’s Lady Wolfpack topped second-place Grovetown by a 200-115 margin, followed by Lakeside (96) and Evans (68).

With two events remaining, the Greenbrier boys held an eight-point lead over Lakeside. Then the Wolfpack took three of the first four places in the 3,200-meter run, with Jon Townsend taking first in 10:13.69.

The Panthers could not overtake the Wolfpack in the final 4x400 relay, with the Wolfpack edging them 156-140. Grovetown (126) was third followed by Evans (44) and Harlem (14).

With some athletes injured and others not competing because regionals start when schools return from spring break, it was a chance for other athletes to step up and shine.

The speed categories were swept by juniors: Greenbrier’s Warren Coombs and Grovetown’s Kiana Robinson winning their respective 100 and 200 races. Coombs also anchored the Wolfpack’s winning 4x100 relay.

Grovetown’s 2013 Class AAAAA 200 state champion Darius Watkins did not run against his AAU teammate Coombs in the 100 or 200, but did win the 400 (50.06), nipping Greenbrier’s Isaac Hammond (50.19). Coombs would have liked to have run head-to-head against Watkins.

“Since we joined AAU (Velocity Striders) Darius has pushed me,” Coombs said.

Sitting Watkins and others in events was part of Grovetown head coach Rodney Tyson’s plan.

“We want some guys to get some rest as we go into the region and give some young kids a chance to compete one more time,” said Tyson.

Starting the day with field events, Grovetown’s Rudy Valentine won the triple jump (43-00.50) and the long jump (21-05.00) while Greenbrier’s Alexis Starks followed suit with triple jump (35-00.50) and long jump (17-00.50) victories.

Valentine won the triple jump on his last attempt while Starks won the long jump on hers.

“I couldn’t get the correct mark and I had to get it in the middle jumps,” said Valentine.

In the boys 800, Evans’ Justin Weegar started out ahead before being overtaken by Lakeside’s Bryce Ivery. With Ivery leading down the stretch, Weegar made one last push, nipping him at the tape, winning in 2:00.29.

In the boys 110 hurdles, Greenbrier’s Brandon Dent and Grovetown’s Shiyear Woodbury recorded the same time (16.92) with Dent winning with a lean.

Lakeside freshman Alyssa Hooker faced no such drama as she ran away with the 3,200 from the start, winning in 11:46,23; her nearest competitor 1:19 behind.

“He (coach Ken Bowles) took out some seniors for future meets,” said Hooker humbly while mentioning teammate Lara Way. “We would have pushed each other hard,” she added.

Lakeside multiple winners included junior Joey Shaffer who won the discus (118-04) and the shot put (37-04.50) and senior Heather Hammet, who won the 100 hurdles (16.33) and the 300 hurdles (46.51).

GIRLS

Greenbrier 200, Lakeside, 115, Grovetown 96, Evans 68

4x100 Relay: 1. GB A (49.19), 2. GT A (50.18), 3. GB B (52.06), 4. Evans A (52.48), 5. Grovetown B (52.73)

1600: 1. Hannah Marionneaux (L) 5:48, 2. Laura Shillingsburg (GB) 5:49.98, 3. Ericka Price (GT) 6:00.64, 4. Rebecca Gullickson (L) 6:07.73, 5. Sydney Spratt (L) 6:14.51;

400: 1. Alana Holiman (GB) 1:02.31, 2. Michelle Villanueva (GT) 1:04.04, 3. Anthia Sublett (GB) 1:04.45, 4. Sydney Fisher (L) 1:07.39, 5. Madeline Broussard (GB) 1:07.52;

100: 1. Kiana Robinson (GT) 12.60, 2. Jazmyne Smith (GB) 12.80, 3. Maya Beard (E) 12.85, 4. Briana Harden (GB) 12.88, 5. Jordyn Hankins (GB) 13:20;

100 Hurdles: 1. Heather Hammett (L) 16.33, 2. Alexis Starks (GB) 16.47, 3. Kali Cox (GB) 16.62, 4. Nina Turner (GT) 17.42, 5. Lyric Johnson (GT) 17.48;

800: 1. Jasmine Stone (E) 2:34.82, 2. Hannah Marionneaux (L) 2:37.54, 3. Grace Huber (L) 2:38.66, 4. AnnaMarie Walker (GB) 2:39.92, 5. Anthia Sublett (GB) 2:43.98;

200: 1. Kiana Robinson (GT) 26.21, 2. Brianna Harden (GB) 26.53, 3. Maya Beard (E) 27.03, 4. Tess Reynolds (GT) 27.15, 5. Cydney Delley (E) 27.60;

300 Hurdles: 1. Heather Hammett (L) 46.51, 2. Kali Cox (GB) 47.09, 3. Nina Turner (GT) 55.05, 4. McKenzie Barnett (GB) 55:06, 5. Kiana Kelly (GT) 55.57;

3,200: 1. Alyssa Hooker (L) 11:45.08, 2. Katherine Markowski (GB) 13:20.18, 3. AnnaMarie Walker (GB) 14:03.63, 4. Olsen Sarah (E) 15:07.13, 5. Hannah Loffreda (GT) 16:01.88;

4x400 Relay: 1.GT A 4:21.59, 2. GB B 4:33.25, 3. Evans A 4:38.31, 4. GT B 4:38.67;

High Jump: 1. Brianna Harden (GB) 4-10, 2. Kiana Kelly (GT) 4-08, 3. Acacia Blue (E) 4-08, 4. Rayann Whitaker (L) 4-06, 5.Nayleen Larios (L) 4-02;

Long Jump: 1. Alexis Starks (GB) 17-00.5, 2. Kiana Kelly (GT) 16-06, 3. Sydney Fisher (L) 14-08, 4. Jillian Womble (E) 14-05.25, 5. Madison Reynolds (GB) 14.04;

Triple Jump: 1. Alexis Starks (GB) 35-00.5, 2. Kiana Kelly (GT) 34-09, 3. Bailey Parks (E) 31-04, 4. Kali Cox (GB) 31-02, 5. Mariah Hendrix (L) 30-11;

Shot Put: 1. Inkeria Harris (L) 31-00.50, 2. Acacia Blue (E) 28-05.5, 3. Madeline Broussard (GB) 27-09, 4. Chelsea Riley (GB) 26-05.5, 5. Nina Turner (GT) 26-02.5;

Pole Vault: 1. McClain Broussard (GB) 9-03, 2. Laura Shillingsburg (GB) 7-06, 3. Elaine Duckworth (GB) 6-00; Discus: 1. Chelsea Riley (GB) 72-02, 2. Carly Garison (GB) 71-10, 3. Madeline Broussard (GB) 58-06, 4. Nina Turner (GT) 58-04, 5. Inkeria Harris (L) 58-02.

BOYS

Greenbrier 156, Lakeside, 140, Grovetown 126, Evans 44, Harlem 14

4x100 Relay: 1. GB A (42.58), 2. GT A (43.00), 3. Lakeside A (44:32), 4. GT B (45.63), 5. Lakeside B (45.78)

1600: 1. Logan Hughes (GB) 4:44.58, 2. Anthony Brooks (E) 4;45.80, 3. Jacob Watts (GB) 4:49.33, 4. Joe Way (L) 4:51.32, 5. Jonathan Vernon (GB) 5:09.74;

400: 1. Darius Watkins (GT) 50.06, 2. Isaac Hammond (GB) 50.19, 3. Will Bryan (L) 54.87, 4. Corey Wilder (GB) 55.05, 5. Anthony McCall (L) 55.50;

100: 1. Warren Coombs (GB) 10.74, 2. Ethan Gray (GB) 11.23, 3. Jonathan Edwards (L) 11.25, 4. Stephen Houzah (L) 11.31, 5. Ben Jean (GT) 11.36;

100 Hurdles: 1. Brandon Dent (GB) 16.92, 2. Shiyear Woodbury (GT) 16.92, 3. Sheldon St. Michel (L) 19.66, 4. Spencer Bongiovi (GB) 20.97, 5. Jon Shaffer (L) 21.15;

800: 1. Justin Weegar (E) 2:00.29, 2. Bryce Ivery (L) 2:00.47, 3. Anthony Brooks (E) 2:04.31, 4. Laquentin Brown (GB) 2:04.51, 5. Joe Way (L) 2:12.22;

200: 1.Warren Coombs (GB) 21.84, 2. Jonathan Edwards (L) 22.85, 3. Ben Jean (GT) 22.90, 4. Josh Jones (L)) 23.56, 5. Stephen Houzah (L) 23.88;

300 Hurdles: 1. Shiyear Woodbury (GT) 41.67, 2. Brandon Dent (GB) 42.53, 3. Michael Furman (GB) 45.80, 4. Cedric Felton (GT) 47.06, 5. Sheldon St. Michel (L) 47.82;

3,200: 1. Jon Townsend (GB) 10:13.69, 2. John Chaknis (GB) 10:22.77, 3. Brooks Lemon (L) 11:06.28, 4. Bryson Kotas (GB) 11:10.73, 5. Joseph Stapf (L) 11:16.74;

4x400 Relay: 1.Evans A 3:44.37, 2. GT A 3:45.81, 3. Lakeside A 3:48.21, 4. GB A 3:52.66 5. GB B 4:00.06;

High Jump: 1. Russell Page (GT) 5-08, 2. Dontae Weaver (GB) 5-06, 3. Drayton Hughes (L) 5-06, 4. Shamar Barrett (GT) 5-06, 5. Anthony Brooks (E) 5-02;

Long Jump: 1. Rudy Valentine (GT) 21-05, 2. Jonathan Worrell (H) 21-02.5, 3. Stephen Houzah (L) 20-09, 4. Dontae Weaver (GB) 20-00, 5. Ben Jean (GT) 19-04;

Triple Jump: 1. Rudy Valentine (GT) 43-00.5, 2. Rashaun Wright (L) 40-02, 3. Jarred Cox (GT) 37-11.5, 4. Jordan Carter (L) 37-08, 5. Russell Page (GT) 37-01;

Shot Put: 1. Joey Shaffer (L) 37-04.5, 2. Baret Doss (L) 36.00, 3. Jordan Kinitt (E) 35-11, 4. Zach Merritt (GT) 35-10.25, 5. Chris Houza (L) 34-05.25;

Pole Vault: 1. Michael Furman (GB) 10-06, 2. Spencer Bongiovi (GB) 10-00, 3. Will Turner (GB) 8-00;

Discus: 1. Joey Shaffer (L) 118-04, 2. Baret Doss (L) 98-08, 3. Eugene Govan (GT) 94-06, 4. Evan Miller (L) 88-08, 5. Maliki Smalls (GT) 84-03.

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES