Current weather

  • Clear sky
  • 55°
    Clear sky
  • Comment

Local athletes participate in state games

100 meter dash:

Posted: June 2, 2013 - 12:06am
Back | Next
Antwan Pierson (from left) , Tavonte Hawes, Matthew Henning, Niklaus Drury and Brandon Reynolds rest between the 200- and 100-meter dashes at the Emory University track.  Special Photo
Special Photo
Antwan Pierson (from left) , Tavonte Hawes, Matthew Henning, Niklaus Drury and Brandon Reynolds rest between the 200- and 100-meter dashes at the Emory University track.

Columbia County athletes competed in the state Special Olympic Games May 17 to May 19 at Emory University in Atlanta. Athletes competed in five different categories and 10 events from elementary to high-school level.

100 meter dash:

Antwan Pierson, Brookwood Elementary, 1st

Matthew Henning, Evans Middle School, 1st

Nicklaus Drury, Evans Middle School, 1st

Brandon Reynolds, Evans Middle School, 3rd

Tavonte Hawes, Greenbrier High School, 5th

200:

Antwan Pierson, Brookwood Elementary, 2nd

Matthew Henning, Evans Middle School, 1st

Nicklaus Drury, Evans Middle School, 1st

Brandon Reynolds, Evans Middle School, 2nd

Tavonte Hawes, Greenbrier High School, 3rd

25 freestyle:

Ian Blankenship, home school, 1st

Nathan Lechner, home school, 3rd

Jonathan Cooper, Evans High School, 1st

Jon Lambert, Evans High School, 1st

Antonio Rodriguez, Evans High School, 1st

50 freestyle:

Ian Blankenship, home school, 1st

Nathan Lechner, home school, 5th

Jonathan Cooper, Evans High School, 2nd

Jon Lambert, Evans High School, 1st

Antonio Rodriguez, Evans High School, 1st

25 backstroke:

Jon Lambert, Evans High School, 2nd

Rhythmic gymnastics-ribbon:

Chasity Butler, Evans Middle School, 1st

Carolyn Lee, Evans Middle School, 1st

Claudia Barreto, Greenbrier High School, 5th

Rhythmic gymnastics-hoop:

Chasity Butler, Evans Middle School, 1st

Carolyn Lee, Evans Middle School, 2nd

Claudia Barreto, Greenbrier High School, 1st

Rhythmic gymnastics-ball:

Chasity Butler, Evans Middle School, 5th

Carolyn Lee, Evans Middle School, 2nd

Claudia Barreto, Greenbrier High School, 3rd

Soccer skills:

Brittany Ames, Lakeside High School, 1st

Gabby Connelly, Evans High School, 1st

Gabrielle Pazcynski, Greenbrier High School, 2nd

Tennis skills:

Jalen Abney, Grovetown High School, 1st

Kevin Nolan, Greenbrier High School, 3rd

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES