Current weather

  • Clear sky
  • 82°
    Clear sky
  • Comment

Regional meet course showcased Wednesday night

Posted: September 19, 2012 - 9:10pm  |  Updated: September 23, 2012 - 12:10am
Back | Next
Photo by Scott Rouch  Evan' Justin Weegar finishes first for the second time in two meets at Wildwood Park. He finished in 16:53 Wednesday night at the meet which included all teams from Region 2-AAAAA.  Scott Rouch
Scott Rouch
Photo by Scott Rouch Evan' Justin Weegar finishes first for the second time in two meets at Wildwood Park. He finished in 16:53 Wednesday night at the meet which included all teams from Region 2-AAAAA.

When county schools compete in the Region 2-AAAAA cross country meet in October, they all should be at their best.

The meet will be at Wildwood Park, the site of Wednesday’s Greenbrier meet – a meet some schools approached as a day of training and a chance to become familiar with the course.

Lakeside, the No. 2 ranked boys and girls squads in AAAAA, was one of those schools getting to know the course while preparing for a big meet in Atlanta on Saturday.

Sarah Bowles, who was the Class 5A girls Ga. MileSplit runner of the week after Lakeside’s first meet of the year, showed she will be a force to be reckoned with at the regional meet.

“I was just doing a tempo run, I guess,” said Bowles, who crossed the line first in 21:17. “I was out there to get to know the course so I don’t make any wrong turns at the region meet.”

The Evans girls team finished first overall, with runners in fourth through sixth place.

Evans sophomore Justin Weegar took first at the first Wildwood Park meet on Sept. 8. It was a 3-mile course then, but was lengthened to be a true 5K Wednesday. The distance didn’t matter. Weegar placed first again, this time in 16:53.

“I was happy I finished first, I wasn’t happy with my time,” said Weegar, who noticed the extra length of the course. “I do better when I have someone to push me.”

He’ll get that wish at the regional meet facing Lakeside’s talented tandem of Chase Fowers and Christian Bowles, who have finished first and second and fourth and fifth, respectively, in two previous meets.

“I have bigger fish to fry this weekend, going up against the (AAAA) state champ and runner-up from last year.” said Fowers, who placed 27th. “If I can beat them, I’ll be in good shape for 5-A.”

Overall, Greenbrier took first, placing runners in second through fourth place,, Evans finished second.

Girls

1. Evans-32; 2. Greenbrier-36; 3. Lakeside-71 84; 4. Grovetown-100; 5. Lincoln-153

Varsity Girls 5000 Meter Run

====================================================================

Name Yr Team Time Pts

1 Sarah Bowles 12 Lakeside 21:16.00 1

2 Laura Shillingsburg 10 Greenbrier 22:23.00 2

3 Jasmine Stone 11 Evans 22:35.00 3

4 Jackie Ramos 11 Evans 22:52.00 4

5 Autumn Johnson 11 Evans 23:29.00 5

6 Briana Jackson 12 Evans 23:35.00 6

7 Sarah Mork 12 Greenbrier 23:54.00 7

8 Anna Marie Walker 11 Greenbrier 24:02.00 8

9 Ashley Overstreet 12 Greenbrier 24:11.00 9

10 Madi McArthur 10 Greenbrier 24:25.00 10

11 Katherine Markowski 10 Greenbrier 24:33.00 11

12 Allie Overstreet 10 Greenbrier 24:41.00 12

13 Laura Shipman 12 Greenbrier 24:45.00

14 Madison Malarky 11 Greenbrier 24:48.00

15 Ayla Carlson 12 Grovetown 25:02.00 13

16 Madison Townsend 9 Greenbrier 25:10.00

17 Anisha Harilal 8 Evans 25:46.00 14

18 Ashley Gagnon 11 Grovetown 26:06.50 15

19 Hannah Marionneaux 9 Lakeside 26:06.70 16

20 Kathryn Payne 10 Lakeside 26:07.00 17

21 Allyson Knapp 12 Lakeside 26:24.00 18

22 Holly Chafin 8 Lakeside 26:34.00 19

23 Bogan Shillingsburg 12 Greenbrier 26:37.00

24 Sarah Anderson 9 Greenbrier 26:42.00

25 Georgia Latremouille 11 Evans 26:49.00 20

26 Caleigh Cox 8 Lakeside 26:53.00 21

27 Amanda McNall 10 Evans 26:59.10 22

28 Amanda Johnson 10 Evans 26:59.40

29 Taylor Sakata 10 Evans 27:41.00

30 Alayah Canteen 11 Grovetown 28:03.00 23

31 Ally Roberts 11 Grovetown 28:09.00 24

32 Sonia de Solvia 10 Grovetown 28:13.00 25

33 Rhiley Greene 11 Grovetown 28:30.00 26

34 Brett Mathews 12 Lincoln 28:32.00 27

35 Amber Quinata 11 Grovetown 28:40.00 28

36 Alexia McNeill 10 Evans 29:26.10

37 Natalie Sorrentino 11 Lakeside 29:26.40 29

38 Hannah Reed 9 Lakeside 29:59.00

39 Abigail Miller 9 Lincoln 30:12.00 30

40 Emily Clark 9 Lakeside 30:25.20

41 Lara Way 11 Lakeside 30:25.40

42 Jenny Lind 12 Lakeside 30:25.70

43 Brandi Ray 11 Grovetown 32:25.00

44 Coral Augustine 10 Grovetown 34:04.00

45 Hannah Gallgher 11 Lincoln 34:55.00 31

46 Dominque Thompson 10 Evans 37:21.00

47 LeAnna Giogengo 10 Lincoln 37:28.00 32

48 Toni Washington 12 Burke Co. 37:38.00

49 Crystal Francisco 10 Evans 43:33.00

9-19 Home Meet Page 4 of 4

50 Maranda Wood 12 Lincoln 47:48.00 33

Boys

1 Greenbrier-26; 2. Evans-42; 3. Lakeside-104 ; 4. Burke County-116; 5. Grovetown-136; 6. Lincoln-147

Varsity Boys 5000 Meter Run

====================================================================

Name Yr Team Time Pts

1 Justin Weegar 10 Evans 16:53.00 1

2 Jon Townsend 11 Greenbrier 18:02.00 2

3 Michael Montesclaros 11 Greenbrier 18:19.00 3

4 Scott Bisch 12 Greenbrier 18:31.00 4

5 Jesse Ibarra 10 Evans 18:46.00 5

6 Quintus Williams 9 Burke Co. 18:56.30 6

7 Hayden Bailey 10 Lincoln 18:56.60 7

8 Alex Stewart 10 Greenbrier 19:04.00 8

9 Spencer Bongiovi 11 Greenbrier 19:08.00 9

10 Michael Clancy 12 Evans 19:09.00 10

11 Austin Ramos 12 Evans 19:14.00 11

12 John Chaknis 11 Greenbrier 19:15.00 12

13 LaQuentin Brown 9 Greenbrier 19:41.00 13

14 Connor Stich 11 Greenbrier 20:04.20

15 Austin Kilpatrick 9 Greenbrier 20:04.50

16 Logan Morris 10 Grovetown 20:05.00 14

17 Nick Strob 10 Greenbrier 20:10.00

18 Aden Plumlee 12 Evans 20:17.00 15

19 Jake Lugenbeel 10 Greenbrier 20:19.00

20 Andre Morgan 9 Evans 20:22.00 16

21 Jacob Siu 12 Evans 20:38.00 17

22 Anthony Brooks 8 Evans 20:41.00

23 Henri Harilal 9 Evans 20:49.30

24 Eric Stokes 12 Lakeside 20:49.70 18

25 Ryan Ries 10 Grovetown 20:50.30 19

26 Kevin Howard 12 Lakeside 20:50.60 20

27 Chase Fowers 12 Lakeside 20:50.90 21

28 Joshua Cox 12 Lakeside 20:51.00 22

29 Mitchell Beck 10 Lakeside 20:52.00 23

30 Alex Bowen 11 Lakeside 20:57.00 24

31 Brian Stokes 10 Lakeside 20:59.00 25

32 Christian Bowles 10 Lakeside 20:59.30

33 Felipe Alatorre 10 Evans 21:34.00

34 Kanaan Owens 12 Burke Co. 21:39.00 26

35 Daniel Choi 11 Lakeside 21:41.00

36 Lance Thigpen 11 Evans 21:44.00

37 Nick Tomlin 11 Burke Co. 22:08.00 27

38 Donald Francis 12 Evans 22:10.00

39 Josh Epperson 11 Lakeside 22:13.00

40 Austin Speight 10 Greenbrier 22:21.00

41 Joseph Danner 10 Lakeside 22:28.60

42 Taylor Payne 12 Lakeside 22:28.90

43 Kyle Klofenstine 10 Greenbrier 22:30.00

44 Corey Booth 9 Lakeside 22:40.10

45 George Tomlin 9 Burke Co. 22:40.30 28

46 Matt Swartz 11 Greenbrier 22:52.00

9-19 Home Meet Page 2 of 4

47 Louis Boudreaux 9 Lakeside 22:55.00

48 Brandon Brigham 12 Burke Co. 23:28.00 29

49 Justin New 10 Grovetown 23:46.00 30

50 Corbin Hughes 11 Lakeside 23:49.00

51 Taylor Kicklighter 11 Burke Co. 23:56.00 31

52 Bishop Moore 9 Evans 24:05.00

53 Stephen Knapp 8 Lakeside 24:09.00

54 Michael Farmer 9 Burke Co. 24:21.00 32

55 Chris Munson 9 Lakeside 24:24.00

56 Chris Stone 9 Evans 24:35.00

57 Daniel Hunter 10 Lincoln 24:49.00 33

58 Josh Partridge 9 Lincoln 24:58.00 34

59 Austin Webb 9 Lakeside 25:28.00

60 Noah Raiford 9 Lincoln 25:39.00 35

61 Ethan Sims 10 Evans 25:50.00

62 Aaron McNall 8 Evans 25:52.40

63 Sidney Perry 9 Grovetown 25:52.70 36

64 Andy Dominguez 12 Evans 25:58.00

65 Brenden Alvarez 10 Grovetown 26:01.00 37

66 Chance Briley 10 Evans 26:11.00

67 Cash Register 11 Burke Co. 26:28.00

68 Robert Harilal 11 Evans 26:55.00

69 Daniel Peebles 12 Burke Co. 27:19.00

70 Chandler Jones 12 Lincoln 27:34.70 38

71 Jonathan Sutton 12 Lincoln 27:35.00 39

72 Gideon Smith 12 Lincoln 27:35.60 40

73 Michael Perella 10 Lakeside 28:14.00

74 Kenny Joseph 10 Grovetown 28:19.00 41

75 Jason McClanahan 8 Lakeside 28:22.00

76 Teddy Wolford 10 Evans 29:00.00

77 Jack Bailey 9 Lakeside 29:01.00

78 Quintarius Searles 11 Lincoln 29:35.40

79 Azariah Shields 9 Grovetown 29:35.80 42

80 Michael Aldrich 10 Grovetown 29:38.00

81 Trevor Jackson 12 Burke Co. 29:59.00

82 J.T. Selman 9 Evans 30:24.00

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES