Current weather

  • Clear sky
  • 91°
    Clear sky
  • Comment

Swimming results

First-place winners from the Division1 West Lake (631.5) vs. Montclair (505.5) meet on Tuesday.

Posted: June 24, 2012 - 12:08am

First-place winners from the Division1 West Lake (631.5) vs. Montclair (505.5) meet on Tuesday.

Freestyle relay: Girls 6 and under 100-yard Montclair, 2:12.31; mixed 6 and under Montclair, 2:50.32; girls 8 and under West Lake, 1:27.84; mixed 8 and under West Lake, 1:23.53; girls 10 and under West Lake, 1:10.60; mixed 10 and under West Lake, 1:14.31; girls 12 and under 200 Montclair, 2:21.73; mixed 12 and under West Lake, 2:08.59; girls 14 and under Montclair, 2:00.93; mixed 14 and under Montclair, 2:00.17; girls 18 and under West Lake, 1:52.93; mixed 18 and under Montclair 1:44.72; mixed 18 and under 150 West Lake, 1:36.09.

Freestyle: Girls 6 and under Mary Grace Blaschke (W), 25.90; boys 6 and under Banks Oester (W), 33.59; girls 7-8 Scarlett Oetting (W) 20.53; boys 7-8 James McBride (M), 17.78; girls 9-10 Lily Brown (W), 16.78; boys 9-10 Tommy Horner (W), 16.39; girls 11-12 Shea Fincher (W), 31.61; boys 11-12 Nathan Alleyne (W), 26.32; girls 13-14 Alexis Wagner (M), 27.59; boys 13-14 Andrew Reimche (M), 28.50; girls 15-18 Ashley Chafin (W), 28.44; boys 15-18 Aaron Rheins (M), 25.09.

Breaststroke: Girls 8 and under Mae Wallace Baker (M), 28.29; boys 8 and under David Byrdy (W), 22.06; girls 9-10 Allie Ristroph (M), 19.08; boys 9-10 Tommy Horner (W), 20.92; girls 11-12 Meghan McBride (M), 38.03; boys 11-12 Ridley Symon (W), 43.66; girls 13-14 Katy Older (W), 35.04; boys 13-14 Matt Golembeski (M), 35.98; girls 15-18 Arlyn Bateman (W), 35.21; Boys 15-18 David Dyer (M), 34.34.

Backstroke: Girls 6 and under Mary Grace Blaschke (W), 31.09; boys 6 and under Graham Busbia (W), 43.18; girls 7-8 Amy Riordan (W), 20.93; boys 7-8 Jimmy Riordan (W), 21.69; girls 9-10 Bailey Widener (W), 18.49; boys 9-10 Garrison Bates (W), 20.81; girls 11-12 Maggie Horner (W), 37.32; boys 11-12 Nathan Alleyne (W), 32.10; girls 13-14 Palmer Ristroph (M), 34.47; boys 13-14 Macey Asmann (M), 35.51; girls 15-18 Ashley Chafin (W), 33.88; boys 15-18 Alex Schafer (W), 27.47.

Butterfly: Girls 8 and under Amy Riordan (W), 22.25; boys 8 and under Jimmy Riordan (W), 22.70; girls 9-10 Nicole Alleyne (W), 16.59; boys 9-10 Trevor Payne (M), 18.24; girls 11-12 Maggie Horner (W), 35.65; boys 11-12 Michael Leonard (W), 40.41; girls 13-14 Katy Older (W), 28.98; boys 13-14 Matt Golembeski (M), 30.42; girls 15-18 Arlyn Bateman (W), 30.56; boys 15-18 Alex Schafer (W), 26.22.

Medley relay: Girls 8 and under 100-yard West Lake, 1:39.15; mixed 8 and under Montclair, 1:40.29; girls 10 and under Montclair, 1:21.76; mixed 10 and under West Lake, 1:21.50; girls 12 and under 200 West Lake, 2:33.94; mixed 12 and under West Lake, 2:29.44; girls 14 and under Montclair, 2:14.44; mixed 14 and under Montclair, 2:16.10; girls 18 and under West Lake, 2:05.23; mixed 18 and under Montclair 1:58.44.

IM: Girls 8 and under Amy Riordan (W), 1:55.40; boys 8 and under Jimmy Riordan (W), 2:04.68; girls 9-10 Allie Ristroph (M), 1:25.58; boys 9-10 Trevor Payne (M), 1:35.96; girls 11-12 Meghan McBride (M), 1:18.41; boys 11-12 Nathan Alleyne (W), 1:13.72; girls 13-14 Katy Older (W), 1:05.66; boys 13-14 Matt Golembeski (M), 1:11.58; girls 15-18 Arlyn Bateman (W), 1:09.66; boys 15-18 Alex Schafer (W), 1:01.20.

Winners from the Division 4 Rivershyre (684) vs. Augusta Jewish Community Center (261) meet on Tuesday.

Triple winners: (R) Sophia McCartney, Justin Meddings, Ava Miller, Caitlin Peeler, Ali Ritch, Jarod Thornton; (A) Benjamin Budenstein.

Double winners: (R) Carys Behnke, Joel Behnke, Caroline Frizzi, Nick Frizzi, Jack Jewitt, Elena Lopez, Jessica Patton, Joey Thornton; (A) JT Rutledge.

First-place winners from Division 4 Woodbridge (521) vs. Knob Hill (498) meet on Tuesday.

Freestyle: Girls 6 and under Camille Mosier (K), 26.31; boys 6 and under Parker Evanson (W), 29.57; girls 7-8 Chayse Eldridge (K) 20.42; boys 7-8 Trey Buckingham (W), 22.02; girls 9-10 Erin Day (W), 16.51; boys 9-10 Andrew Bryant (K), 17.58; girls 11-12 Kayleigh Nicholson (K), 38.22; boys 11-12 Austin Volpe (W), 36.53; girls 13-14 Sophie Ricard (K) 37.07; boys 13-14 Houston Barbee (W), 33.20; girls 15-18 Meghan Blair (K), 31.54; boys 15-18 Ben Marshall (K), 27.41.

Breaststroke: Girls 7-8 Abigail Sukowitey (K) 25.72; boys 7-8 Trey Buckingham (W), 29.58; girls 9-10 Erin Day (W), 25.26; boys 9-10 James Schlegal (K), 23.11; girls 11-12 Grace Maher (K), 46.32; boys 11-12 Garrett Singletary (W), 48.59; girls 13-14 Sophie Ricard (K) 53.09; boys 13-14 Houston Barbee (W), 46.08; girls 15-18 Meghan Blair (K), 43.26; boys 15-18 Ben Marshall (K), 37.82.

Backstroke: Girls 6 and under Carter Callipter (W), 36.51; boys 6 and under Jeremy Wall (W), 32.81; girls 7-8 Lydia Clark (K) 24.17; boys 7-8 Brandt Evanson (W), 26.82; girls 9-10 Carrie Polhill (W), 25.89; boys 9-10 Andrew Bryant (K), 23.89; girls 11-12 Rebecca Clark (K), 39.28; boys 11-12 Keaton Sadocki (K), 49.98; girls 13-14 Sophie Ricard (K) 41.59; boys 13-14 Brennan Day (W), 34.01; girls 15-18 Laura Shillingburg (W), 39.33; boys 15-18 Matthew Hammond (W), 36.70.

Butterfly: Girls 7-8 Lydia Clark (K) 25.03; boys 7-8 Orion Kotas (W), 33.65; girls 9-10 Anna GraceLindler (W), 20.40; boys 9-10 James Schlegal (K), 18.62; girls 11-12 Grace Maher (K), 39.42; boys 11-12 Garrett Singletary (W), 47.96; girls 13-14 Casey Roberts (W) 47.58; boys 13-14 Brennan Day (W), 33.15; girls 15-18 Bogan Shillingburg (W), 42.31; boys 15-18 Michael Maher (K), 30.89.

IM: Girls 7-8 Kathryn Schlegal (K) 1:53.34; boys 7-8 Brandt Evanson (W), 2:04.56; girls 9-10 Erin Day (W), 1:32.64; boys 9-10 James Schlegal (K), 1:34.50; girls 11-12 Grace Maher (K), 1:27.56; boys 11-12 Garrett Singletary (W), 1:37.56; girls 13-14 Casey Roberts (W) 1:44.01; boys 13-14 Brennan Day (W), 1:13.51; girls 15-18 Meghan Blair (K), 1:20.04; boys 15-18 Ben Marshall (K), 1:14.33.

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES