Current weather

  • Scattered clouds
  • 82°
    Scattered clouds
  • Comment

Swim Results

Posted: June 10, 2012 - 12:13am

First place winners from Woodbridge Beavers (726) vs. Augusta Jewish Community Center (190) meet on June 5.

Freestyle: Girls 6 and under Avery Jacobsen (A), 39:90; boys 6 and under Jeremy Wall (W), 30.84; girls 7-8 Maddie Holcombe, (W), 28.48; boys 7-8 Benjamin Budenstein (A), 18.84; girls 9-10 Erin Day (W), 16.65; boys 9-10 Tucker Thomas (A), 20.12; girls 11-12 Grace Gollmer (W), 45.73; boys 11-12 JT Rutledge (A), 36.89; girls 13-14 Chloe Colburn (W), 36.60; boys 13-14 Gunnar Gransbery (A), 31.34; girls 15-18 Laura Shillingsburg (W), 36.06; boys 15-18 Daniel Budenstein (A), 32.38.

Breaststroke: Girls 8 and under Emma Polhill (W), 32.11; boys 8 and under Brandt Evanson (W), 28.98; girls 9-10 Erin Day (W), 24.78; boys 9-10 Jay Evanson (W), 28.42; girls 11-12 Grace Gollmer (W), 54.54; boys 11-12 Garrett Singletary (W), 55.89; girls 13-14 Kaylee Friedman (W), 49.08; boys 13-14 Gunnar Gransberry (A), 44.51; girls 15-18 Laura Shillingsburg (W), 48.44; boys 15-18 Liam Globensky (W), 47.89.

Backstroke: Girls 6 and under Avery Jacobson (A), 39.36; boys 6 and under Jack Polhill (W), 40.48; girls 7-8 Emma Polhill (W), 26.69; boys 7-8 Brandt Evanson (W), 29.40; girls 9-10 Destiney Rawlins (W), 25.23; boys 9-10 Thomas Shillingsburg (W), 30.65; girls 11-12 Ellie Polhill (W), 42.17; boys 11-12 William Shillingsburg (W), 52.23; girls 13-14 Casey Roberts (W), 48.12; boys 13-14 Brennan Day (W), 35.18; girls 15-18 Laura Shillingsburg (W), 40.81; boys 15-18 Matthew Hammond (W), 34.82.

Butterfly: Girls 8 and under Maddie Holcombe (W), 32.55; boys 8 and under Benjamin Budenstein (A), 25.00; girls 9-10 Anna Grace Lindler (W), 21.42; boys 9-10 Tucker Thomas (A), 25.53; girls 11-12 Ellie Polhill (W), 46.17; boys 11-12 JT Rutledge (A), 39.57; girls 13-14 Chloe Colburn (W), 41.26; boys 13-14 Brennan Day (W), 33.11; girls 15-18 Bogan Shillingsburg (W), 44.54; boys 15-18 Matthew Hammond (W), 32.58.

IM: Girls 8 and under Emma Polhill (W), 2:31.17; boys 8 and under Benjamin Budenstein (A), 1:59.42; girls 9-10 Erin Day (W), 1:35.67; boys 9-10 Ryan Friedman (W), 2:22.08; girls 11-12 Ellie Polhill (W), 1:34.56; boys 11-12 Garrett Singletary (W), 1:35.37; girls 13-14 Casey Roberts (W), 1:47.97; boys 13-14 Brennan Day (W), 1:14.51; girls 15-18 Laura Meschke (W), 1:33.51; boys 15-18 Matthew Hammond (W), 1:20.47.

First place winners from Riverwood Rapids (578) vs. Cambridge Stevens Pointe Piranhas (352) on June 5.

Freestyle: Girls 6 and under-Maddux Dewyea (R), 29.50; boys 6 and under-Braden Bowers (R), 26.47; girls 7-8-Ashley Marshall, (R), 18.07; boys 7-8-Tyler Collins (R), 17.05; girls 9-10-Leah Gibbons (R), 15.18; boys 9-10-Sam Massey (R), 17.10; girls 11-12-Rebecca Lang (R), 31.53; boys 11-12-Cooper Edwards (R), 30.06; girls 13-14-Sierra Padgett (C), 31.09; boys 13-14-Jon Schrader (R), 26.82; girls 15-18-Devyn Collins (R), 29.11; boys 15-18-Bobby Nelson (C), 23.80.

Breaststroke: Girls 8 and under-Lauren Smith (C), 22.18; boys 8 and under-Tyler Collins (R), 23.09; girls 9-10-Olivia Brower (R), 22.54; boys 9-10-Cal Gallagher (R), 24.39; girls 11-12-Lauren Sidow (R), 41.56; boys 11-12-Ryan Kelly (C), 40.26; girls 13-14-Sarah Lawrence (C), 37.19; boys 13-14-Jason Butts (R), 34.28; girls 15-18-Devyn Collins (R), 35.82; boys 15-18-Bobby Nelson (C), 31.48.

Backstroke: Girls 6 and under-Millie Jane Mobley (C), 31.33; boys 6 and under-Braden Bowers (R), 35.67; girls 7-8 25-Angela Agcaoili (R), 21.59; boys 7-8 25-Sam Bingham (R), 25.50; girls 9-10-Grace Thexton (C), 22.42; boys 9-10-Brian Lesieur (R), 21.35; girls 11-12-Casey Smith (C), 40.61; boys 11-12-Noah Bowers (R), 40.97; girls 13-14-Sarah Lawrence (C), 34.79; boys 13-14-Jon Schrader (R), 31.67; girls 15-18-Elizabeth Capers (C), 36.64; boys 15-18-Eric Carter (C), 29.71.

Butterfly: Girls 8 and under-Angela Agcaoili (R), 22.82; boys 8 and under-Tyler Collins (R), 26.48; girls 9-10-Leah Gibbons (R), 19.14; boys 9-10-Sam Massey (R), 20.01; girls 11-12-Rebecca Lang (R), 36.40; boys 11-12-Ryan Kelly (C), 35.75; girls 13-14-Sierra Padgett (C), 36.16; boys 13-14-Jason Butts (R), 29.70; girls 15-18-Caroline Deckle (C), 32.98; boys 15-18-Eric Carter (C), 28.52.

IM: Girls 8 and under-Angela Agcaoili (R), 1:40.28; boys 8 and under-Ethan Bowers (R), 2:20.85; girls 9-10-Leah Gibbons (R), 1:31.53; boys 9-10-Sam Massey (R), 1:44.32; girls 11-12-Lauren Sidow (R), 1:22.19; boys 11-12-Ryan Kelly (C), 1:16.81; girls 13-14-Sarah Lawrence (C), 1:17.14; boys 13-14-Jason Butts (R), 1:06.76; girls 15-18-Jenny Herbert (C), 1:15.71; boys 15-18-Bobby Nelson (C), 1:04.57.

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES