Current weather

  • Clear sky
  • 43°
    Clear sky
  • Comment

Newsmakers

All State Chorus

Posted: August 3, 2013 - 11:05pm  |  Updated: August 10, 2013 - 11:05pm

All State Chorus

The following Columbia County students participated in the 2013 Georgia Music Educators Association All State Choruses from February 21-23, 2013:

Columbia Middle School, Director Phillip Streetman: Ava Bettencourt, Taila Daniels, Makayla Donohue, Rachel Kmiecik, Michael Nodorft, Mikayla Nodorft, Rebekah Renshaw, Jessica Smith, Ezekiel VillaJuan

Evans High School, Director Jean Lancaster: Levi Adkins, Danielle Davis, Quinten Favorite, Carley Flores, Sarah Grossman, Joseph Kim, Dana LaValley, Rachel Renshaw, Honoria Robertson, Nick Spooner, Victoria Yrizarry

Evans Middle School, Director Wendy Baggott: Julia Cooper

Greenbrier High School, Director Karen Boyd: Rachel Cox, Jordan Deshong, Kianna Leseberg, Kathryn Santiago, Stephen Santiago.

Greenbrier Middle School, Director Tammy Wilson: Anays Albizu Ayala, Maggie Christine, Hunter Walsh

Grovetown High School, Director Mary Angel Cleary: Nicole Garcia, India Persaud

Grovetown Middle School, Director Niki Chambers: Haley Branch

Lakeside High School, Director Stacy Branch: David Brownfield, Eliza Brownfield

Riverside Middle School, Director Erin Dibling: Parker Stover

Spring 2013 graduates

The Georgia Institute of Technology degrees: Harlem: Symphony Baity, Bachelor of Science in Industrial Engineering; Grovetown: David Zabriskie, Bachelor of Science in Nuclear & Radiological Engineering; Evans: Brooke Beaulieu, Bachelor of Science in Biology; Devon Clymer, Bachelor of Science in Chemical & Biological Engineering; Daniel Flannery, Bachelor of Science in Computer Science; Alexandra Kimm, Bachelor of Science in Business Administration; Devi Morrison, Bachelor of Science in Biochemistry; Joshua Mysona, Bachelor of Science in Chemical & Biological Engineering; Sterling Olson, Bachelor of Science in Nuclear & Radiological Engineering; Amanda Riley, Bachelor of Science in Business Administration and Bachelor of Science in Psychology; Michael Saul, Bachelor of Science in Computer Science; Stephen Schmidt, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Joshua Scott, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Derek Tanner, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Anthony Trakowski, Bachelor of Science in Computer Engineering; Lacourtney Underwood, Bachelor of Science in Business Administration; Connor Watkins, Bachelor of Science in Business Administration; Joyce Wong, Bachelor of Science in Science, Technology & Culture; Martinez: Landon Bailie, Bachelor of Science in Business Administration; Matthew Baxter, Bachelor of Science in Computer Engineering; Allen Braswell, Master of City & Regional Plan; Christopher Burns, Bachelor of Science in Industrial Engineering; Juan Colon-Olivieri, Bachelor of Science in Chemical & Biological Engineering; Yutong Dong, Bachelor of Science in Industrial Engineering; Samuel Elia, Bachelor of Science in Electrical Engineering; Carolyn Granade, Bachelor of Science in Chemical & Biological Engineering; Dewey Holland, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Perron Jones, Bachelor of Science in Computer Science; James MacDaniel, Bachelor of Science in Architecture; Trinh Nguyen, Bachelor of Science in Biology; David Pollock, Bachelor of Science in Mechanical Engineering; Dennis Quinlan, Bachelor of Science in Business Administration; William Reeve, Bachelor of Science in History, Technology & Society; Jang Si, Bachelor of Science in Computer Science; Joshua Starker, Bachelor of Science in Chemical & Biological Engineering; Robert Yu, Bachelor of Science in Economics.

Spring 2013 honors

Chadwick C. Abbott of Martinez, has been named to the summer term 2013 Dean’s List at Abraham Baldwin Agricultural College.

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES