Current weather

  • Clear sky
  • 86°
    Clear sky
  • Comment

Teacher of the Year finalists named

Posted: August 18, 2013 - 12:04am
The finalists for Columbia County Teacher of the Year are Charlotte Smith, Lakeside High School; Joan Adkins, Stallings Island Middle School; Angela Stokes, Lakeside Middle School; Tammy Harold, Martinez Elementary School and Patty McDonald, Columbia Middle School.  Photo by Jim Blaylock
Photo by Jim Blaylock
The finalists for Columbia County Teacher of the Year are Charlotte Smith, Lakeside High School; Joan Adkins, Stallings Island Middle School; Angela Stokes, Lakeside Middle School; Tammy Harold, Martinez Elementary School and Patty McDonald, Columbia Middle School.

Columbia County schools named its five finalists for 2013-2014 Teacher of the Year at Tuesday’s Board of Education meeting.

The finalists -- Tammy Harold of Martinez Elementary, Patty McDonald of Columbia Middle, Angela Stokes of Lakeside Middle, Joan Adkins of Stallings Island Middle and Charlotte Smith of Lakeside High -- were selected from a field of 32 educators representing each of the county’s schools. In addition to the teachers, Melissa Lewis of Westmont Elementary, was named Columbia County Media Specialist of the Year.

The Teacher of the Year will be announced at an annual banquet held Oct. 3.

School Teacher of the Year Grade/Subject

Baker Place Elementary Baria Jennings Fifth/Language Arts

Bel Air Elementary Jessica Williams Fifth Grade

Blue Ridge Elementary Denise Duren Art

Brookwood Elementary Ingrid Boone Third Grade

Cedar Ridge Elementary Keris Armstrong Second Grade

Euchee Creek Elementary Jacqueline Alicea First Grade

Evans Elementary Sherry Allen Third Grade

Greenbrier Elementary Elisa Holley Special Education

Grovetown Elementary Penny Martin Third Grade

Lewiston Elementary Maureen Troxler Third Grade

Martinez Elementary Tammy Harold Title I Resource

N. Columbia Elementary Denise Pressley Early Intervention

N. Harlem Elementary Angela Bosch Third Grade

River Ridge Elementary Sandra Smith Special Education

Riverside Elementary Mary Bock Fifth Grade Language Arts

S. Columbia Elementary Carol Scharff Third Grade Math/ Science/Social Studies

Stevens Creek Elementary Pam Lockamy Fourth Grade Math

Westmont Elementary Deana Scholfield Fourth Grade Science/Math

Columbia Middle Patty McDonald Special Education

Evans Middle Grace Meyer Sixth Grade Math/ Social Studies

Greenbrier Middle Tracey Hampson Seventh Grade Language Arts

Grovetown Middle Jessica Wilkerson Eighth Grade

Math

Harlem Middle Blake Stitcher Eighth Grade

Science

Lakeside Middle Angela Stokes Eighth Grade Accelerated Math

Riverside Middle Jennifer Bowlby Special Education

Stallings Island Middle Joan Adkins Seventh Grade

Science

Evans High Reid Hall Band Director

Greenbrier High Jennifer Weingarten 11th Grade Literature and Speech

Grovetown High Glen Vaught 9-12 Social Studies

Harlem High Stephaney Crenshaw 9-12

CTAE Technology

Lakeside High Charlotte Smith Gifted AP Biology

Alternative School Robyn Eackloff 9-12

Language Arts

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES