Current weather

  • Few clouds
  • 81°
    Few clouds
  • Comment

Math teams excel at region competition

Posted: March 24, 2013 - 12:05am
Back | Next
The Lakeside High School varsity math team, Grace Ho (from left), Gerry Meixiong, Lilly Gu and Edward She, took First Place Team in a math competition at Georgia Southern University.                              Special Photo
Special Photo
The Lakeside High School varsity math team, Grace Ho (from left), Gerry Meixiong, Lilly Gu and Edward She, took First Place Team in a math competition at Georgia Southern University.

Area high school math teams recently participated in region competition at Georgia Southern University, with Columbia County teams landing top honors.

Division 1 Varsity (11th and 12th Grade) Team Results:

1. Lakeside High School (767 points)

2. Evans High School (715)

3. Statesboro High School (623)

4. Greenbrier High School (609)

5. Evans High School (577, Team 2)

6. Richmond Hill High School (532)

7. H.V. Jenkins High School (493)

8. Lakeside High School (482, Team 2)

9. Effingham County High School (467)

10. Statesboro High School (460, Team 2)

Division 1 Junior Varsity (9th and 10th Grade) Team Results:

1. Lakeside High School (780)

2. Greenbrier High School (718)

3. Statesboro High School (626)

4. Greenbrier High School (586, Team 2)

5. Lakeside High School (582, Team 3)

6. Evans High School (581)

7. Statesboro High School (521, Team 2)

8. Lakeside High School (512, Team 4)

9. Richmond Hill High School (512)

10. Lakeside High School (510, Team 2)

Division 1 Varsity Individual Results, Columbia County students’ rank in top 20

1. Edward She (Lakeside, 190 points)

2. Gerry Meixiong (Lakeside, 185)

3. Chris Clegg (Greenbrier, 165)

5. William Snider (Evans, 156)

6. Seth Reeves (Evans, 146)

8. Stephen Cotty (139, Evans)

9. Rahul Shah (139, Evans)

11. Grace Ho (135, Lakeside)

13. Parker Beaird (131, Evans)

15. Eetu Kohtanen (127, Greenbrier)

16. Lilly Gu (122, Lakeside)

17. Yinglin Li (115, Evans)

Division 1 Junior Varsity Individual Results, Columbia County students’ rank in top 20

1. Justin Graham (186, Greenbrier)

2. Toku Shi (186, Lakeside, second by tiebreaker)

3. Sumter Alton (167, Lakeside)

5. Jessica Ho (159, Lakeside)

6. Silvan Li (156, Lakeside)

7. Rishab Chawla (155, GB)

8. Ayanna Woods (152, GB)

9. Jackson Quesenberry (151, GB)

10. Ryan Foral (147, Evans)

11. Austin Cale (145, Evans)

12. Zachary Lowe (144, GB)

14. James Du (140, LS)

16. Joseph Kim (139, Evans)

17. Sophie Li (138, LS)

18. Sarah Bass (137, GB)

19. Chris Helmerich (130, LS)

  • Comment

Follow News-Times:

News-Times Video »

CONTACT US

  • Main: 706-868-1222
  • Fax: 706-823-6062
  • Email: cnt@newstimesonline.com
  • 4272 Washington Rd, Suite 3B, Evans, Ga. 30809

ADVERTISING

SUBSCRIBER SERVICES